Produkty dla cukierników i lodziarzy

Włochy (Sycylia)

Uprawy pistacji na Sycylii pojawiły się w I wieku n.e. i do dziś ich produkcja kultywowana jest w prowincjach Katania, Agrigento, Caltanisetta i Palermo.

Pistacje z Sycylii

Najsłynniejsze pistacje pochodzą z Rejonu Bronte, który leży blisko miasta Katania na zachodnich zboczach Góry Etna. Tu owoce dojrzewają na drzewkach rosnących na skałach wulkanicznych na obszarze liczącym około 4.700 hektarów.

Orzechy pistacjowe z Sycylii są dorodne i charakteryzują się jasno-zielonym kolorem a ich skórka ma powłokę od średnio do ciemno-zielonej z charakterystycznym fioletowym paskiem , który czasami może osiągać bardzo ciemną barwę.

Są słynne ze swojej delikatności i jednocześnie intensywnego smaku.

W najbardziej urodzajnych latach , zbiór pistacji na Sycylii sięga 2.500-3.000 ton orzeszków w łupinie co stanowi mniej niż 1% światowej produkcji. Ze względu na wyjątkową jakość sycylijskich pistacji i relatywnie małą produkcję, są one sprzedawane za znacznie wyższą cenę aniżeli inne odmiany tego owocu obecne na międzynarodowych rynkach.

Turcja

Turcja to trzeci co do wielkości producent orzeszków pistacjowych na świecie, po Iranie i USA. Uprawia się tu około 58.000 ton pistacji rocznie na obszarze 420.000 hektarów na mało żyznej glebie bez odpowiedniego nawadniania. Największe obszary produkcji pistacji znajdują się na południu kraju w rejonie Gaziantep i Urfa w pobliżu granicy syryjskiej.

W ostatnich latach, jakość i bezpieczeństwo zbiorów tureckich pistacji osiągnęły bardzo wysoki poziom zdobywając tym samym silną pozycję wśród krajów tego regionu świata, gdzie generalnie standardy są nadal mocno niezadowalające.

Perfect Green

Małe i średnie owoce o jasno-zielonym kolorze. Są chronione przez prawie przezroczystą skórkę o srebrzystym odcieniu i posiadają słodki , delikatny smak.

Jest to jedna z bardziej cenionych odmian na świecie ze względu na swój jasny kolor i szczególny smak. Odegrała ona ważną rolę stanowiąc podstawę wyrobów cukierniczych produkowanych w Turcji i krajach bliskiego wschodu.

Mawardi

Owoce tych pistacji są zróżnicowane w kolorze od żółto-zielonych do zielono-brązowych. Są pokryte dość grubą brązową skórką o fioletowym odcieniu. Aby zachować swój zielony kolor, są zbierane zanim w pełni dojrzeją i kiedy zawartość chlorofilu w owocu osiąga swoje optimum.

Nie posiadają intensywności smaku pistacji sycylijskich i charakterystycznej różnorodności cech orzechów „perfect green” natomiast oferują delikatny dobrze zbilansowany smak.