Produkty dla cukierników i lodziarzy

Od pistacji do gotowych lodów

Procedury obróbki
orzechów pistacjowych

Zbiór

Nasze pistacje są wyłącznie zbierane ręcznie. W takim procesie dopuszcza się możliwość zbierania orzechów do pojemników noszonych przez zbieraczy na plecach, potrząsania gałęzi tak aby owoce spadły na rozpostarte pod drzewem płachty a w wyjątkowych przypadkach używanie specjalnych parasoli odwróconych do góry nogami tak aby pistacje nie upadły bezpośrednio na grunt.

Suszenie

Bezpośrednio po zbiorze następuje mechaniczne kruszenie zewnętrznych łupin i odseparowanie twardych części od orzechów, które później są suszone na słońcu przez 3-4 dni. Pistacje pozostają w skorupkach a następnie są dosuszane i składowane w suchym miejscu.

Łuskanie

Twarde skorupy w których znajdują się orzeszki pistacji w purpurowo-czerwonawej łupince zostają usunięte w specjalnych młynach w mechanicznym procesie łuskania. Jeszcze do niedawna, na niektórych obszarach uprawy pistacji, orzechy były łuskane ręcznie przez plantatorów, dzięki połączeniu niezwykłej cierpliwości ludzi i prostej technice obróbki. Następny krok to obieranie pistacji ze skórki. Prodotti Stella zdecydowała jednak ,że nie będzie używała w produkcji past, pistacji pozbawionych skórki ponieważ zmienia to smak orzeszków i produktu finalnego. W konsekwencji nasze produkty posiadają pełny, nienaruszony oryginalny smak.

Selekcja i sortowanie

Podczas tego niezwykle ważnego etapu wszystkie zanieczyszczenia oraz wadliwe pistacje zostają usunięte ( w tym owoce połamane oraz o nieregularnych kształtach). Następnie, pistacje przechodzą drobiazgową kontrolę jakości, najpierw za pośrednictwem elektronicznego systemu kontroli a później przez wykwalifikowany personel.

Prażenie

Ze względu na charakterystykę pistacji, prażenie to kluczowy proces mający duży wpływ na jakość produktu finalnego. Jakość pasty zależy bezpośrednio od czasu i temperatury prażenia orzechów. Nasze doświadczenie daje możliwość znalezienia doskonałego balansu pomiędzy temperaturą a czasem prażenia aby otrzymać tym samym najlepszy rezultat w jakości smaku, aromatu, i długości przechowywania produktu.

Rafinacja

W trakcie prażenia pistacje zostają poddane ciągłemu, jednostajnemu mieszaniu w tzw. systemie ekstrakcji co przyspiesza proces ich chłodzenia. Następnie uprażone pistacje zostają poddane wstępnej fazie rozdrobnienia . Kolejny krok to rafinacja, która odbywa się w stalowych walcach. W końcu, zanim produkt zostanie zapakowany, jest jeszcze sprawdzony detektorem metali na obecność ciał obcych.